Ekob-tba » Zator w kanalizacji – czym udrożnić rury odpływowe?

Zator w kanalizacji – czym udrożnić rury odpływowe?

20 stycznia 2023

Zapchana kanalizacja spotkała chyba każdego z nas. To nic przyjemnego, a raczej spory kłopot. Jednak nie za każdym razem wiąże się to z pomocą hydraulika. W jaki sposób pozbyć się zatoru i czym skutecznie udrożnić rury odpływowe? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Najczęstsze powody zatorów w kanalizacji

Zanim przejdziemy do opisania sposobów na udrożnienie kanalizacji, warto wiedzieć, dlaczego dochodzi do zatykania rur odpływowych. Kanalizacja zazwyczaj jest zapchana poprzez zalegające w odpływach substancje lub przedmioty. W przypadku łazienek są to najczęściej osady z mydła lub włosy. W kuchni najczęściej przyczyną zatoru są resztki jedzenia, zlepki tłuszczu czy niewyrzucone skrawki opakowań. Oczywiście zator w kanalizacji może być również spowodowany brudną wodą, np. po myciu podłogi. Czasami zdarza się, że problemem jest niewielki odpływ oraz zbyt mały spadek rur.

Jakie rury odpływowe są najbardziej narażone na zatykanie?

Nie da się ukryć, że zatkana kanalizacja przydarza się głównie w kuchniach i łazienkach. Przeważnie zatykane są odpływy w toaletach, umywalkach oraz zlewach. Problemem wielu gospodarstw jest także zatkana rura od szamba. Zatory łazienkowe powstają niestety przez nieuwagę domowników. Ich najczęstszą przyczyną jest wrzucanie do toalety odpadów higienicznych. Aby Twoja toaleta, umywalka czy zlew działały zawsze bez zarzutu, musisz zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio je eksploatować.

Udrażnianie rur odpływowych – sposoby

Najbardziej popularnym sposobem na udrożnienie zatoru w toaletach bez wątpienia jest przepychaczka. Jej działanie polega na powstawaniu ciśnienia, które tworzy się podczas pompowania. Zwiększone ciśnienie powinno usunąć zator. Jeżeli zator znajduje się głęboko w rurach, a oczyszczenie syfonu nic nie daje, warto zastosować specjalną spiralę, która na jednym końcu posiada korbę, a na drugim zaostrzoną końcówkę. Spirala ma postać grubego, stalowego drutu, o długości nawet do 5 m, który wprowadzamy do rury i kręcimy. Jeżeli trafi ona na zator, to skutecznie go rozbije i oczyści rury. Pomocne są także specjalne środki do udrażniania rur odpływowych.

Środki do udrażniania rur odpływowych

Specjalne środki na zastoje w kanalizacji powinny znaleźć się w domu każdego z nas. Osady w kanalizacji mogą posiadać różny skład, w zależności od składu ścieków. Bardzo często rury kanalizacyjne odprowadzające domowe ścieki są obciążone zalegającymi osadami, które w efekcie gnicia generują nieprzyjemny zapach. Aby się ich skutecznie pozbyć, warto sięgnąć po biopreparaty działające w środowisku ubogim w tlen, takie jak Nutrifloc 403. W przypadku odpływów kuchennych rury często są przytkane osadzającymi się na nich tłuszczami. Preparatem skutecznym w walce z tym problemem jest preparat na tłuszcz i skrobie FTE 609. Osady tłuszczowe posiadają specyficzny skład chemiczny, który nie zawsze jest dość różnorodny dla rozwoju mikroorganizmów. Z tego powodu, aby dostarczyć bakteriom potrzebnych do rozwoju minerałów, zaleca się stosowanie odżywki Aquafloc+ 302. Bardzo dobrym sposobem jest stosowanie tych wszystkich środków jednocześnie, ponieważ biopreparaty rozkładające różne rodzaje materii organicznej nie zwalczają siebie nawzajem. Taki zestaw mikroorganizmów zaleca się rozprowadzić w letniej wodzie, około kwadrans przed użyciem. W ten sposób bakterie po wlaniu do odpływu zdecydowanie szybciej rozłożą zastoiny. Istotna jest także pora zastosowania. Najlepszą porą na zastosowanie roztworu jest wieczór lub po prostu przerwa eksploatacyjna.

Można również zastosować preparat w płynie DPA kod 612 przeznaczony do udrażniania rur i odpływów, zawierający mieszaninę żywych mikroorganizmów rozkładających zw. organiczne, złogi mydła, włosy, czy tłuszcze lub papier albo BIO TARTRE kod 101 preparat przeznaczony do usuwania kamienia oraz odmulania kanalizacji w odpływach łazienkowych, czy kuchennych, w kratkach odpływowych. BIO TARTRE kod 101 to jedyny biologicznie aktywny preparat w naszej ofercie zawierający kwas amidosulfonowy.
W nagłych przypadkach niedrożności odpływów kuchennych, gdzie spodziewamy się zatoru tłuszczowego możemy zastosować 50 ml preparatu LBV kod 610 wlewając go bezpośrednio do odpływu. Preparat jest stężonym – 100% roztworem enzymatycznym pochodzenia roślinnego mającym zdolność szybkiego rozpuszczania osadów tłuszczowych, udrażniania i konserwacji kanalizacji, nie zawiera żywych mikroorganizmów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: