Ekob-tba » Oczyszczanie systemu kanalizacyjnego – rozpuszczanie zanieczyszczeń w szambie. Preparaty do oczyszczalni biologicznej i szamba.

Oczyszczanie systemu kanalizacyjnego – rozpuszczanie zanieczyszczeń w szambie. Preparaty do oczyszczalni biologicznej i szamba.

29 sierpnia 2022

Każdy z budynków mieszkalnych musi być wyposażony w instalację wodno-kanalizacyjną – dzięki niej domownicy mogą korzystać z czystej wody użytkowej, która następnie jest odprowadzana wraz ze ściekami. Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku lub osiedla domków, zapewne korzystasz z sieci kanalizacyjnej należącej do miasta lub gminy albo z przydomowej oczyszczalni ścieków. Właściciele domów wolnostojących wiedzą jednak, że zazwyczaj muszą swoją posesję wyposażyć w prywatne szambo, jeżeli gmina nie gwarantuje im dostępu do sieci kanalizacyjnej. O swoje szambo należy odpowiednio dbać – trzeba rozpuszczać jego zawartość i dopilnować wywozu nieczystości. Z pomocą w kontrolowaniu szamba oraz oczyszczalni przychodzą specjalne preparaty, zaprojektowane do radzenia sobie z konkretnymi substancjami.

Rozpuszczanie szamba – zalety

Poprzez regularne stosowanie preparatów do rozpuszczania szamba można ograniczyć częstotliwość wywozów oraz zapobiec zapychaniu się odpływów. Rozpuszczanie szamba chroni też przed pojawianiem się nieprzyjemnego zapachu spowodowanego procesem rozkładu – zagniwaniem. Ponadto jest ono korzystne dla środowiska, ponieważ zapobiega przenikaniu szkodliwych substancji do gruntu i zmniejsza poziom zanieczyszczeń.

Uniwersalne preparaty jednak często nie wystarczają, żeby dokładnie oczyścić szambo – trzeba zaopatrzyć się w środek dobrany indywidualnie do potrzeb i zanieczyszczeń. Tutaj świetnie sprawdzą się preparaty EKOB-TBA, których autorskie formuły opracowane przez specjalistów są nakierowane na rozpuszczanie konkretnych związków.

Preparaty do szamba i oczyszczalni biologicznej przydomowej oraz sieci miejskich oraz zakładów przemysłowych

Działanie środków do rozpuszczania szamba opiera się na wprowadzeniu do niego bakterii o ukierunkowanym działaniu – dzięki temu mamy pewność, że pomogą one w zlikwidowaniu określonego problemu. Skuteczny preparat do szamba i oczyszczalni zawiera bakterie, które są w stanie samodzielnie się mnożyć, docelowo kreując swój ekosystem w środowisku do którego zostały wprowadzone, co przekłada się na długofalowe efekty oczyszczania. Preparat upłynniający zawartość szamba i niwelujący powstawanie nieprzyjemnych zapachów to Fosses Septiques kod 603 / Biologiczny preparat do szamba kod 603.

Tłuszcz gromadzący się w kanalizacji i szambie utlenia się, wydzielając substancje odorotwórcze oraz tworzy na powierzchni szamba kożuch o nieprzyjemnym zapachu, a w odpływach i rurach kanalizacyjnych odkłada się i może doprowadzić do ich niedrożności i poważnej awarii. Kiedy do szamba dostaje się większa ilość tłuszczu lub standardowo stosowane preparaty nie radzą sobie z jego zawartością, warto zastosować preparat FTE kod 609 / Preparat odtłuszczający kod 609.

Do usuwania tłuszczów w oczyszczalni najlepszy będzie stężony preparat Bio Activ SG kod 210, eliminujący związki siarki i tłuszcze w środowisku słabo natlenionym – sprawdzi się on w biologicznych oczyszczalniach przyzakładowych, sieciach kanalizacyjnych, studzienkach, drenach i kolektorach ścieków.

Polecamy również preparaty odtłuszczające w formie płynów, które rozkładają tłuszcze, zapobiegają awariom kanalizacji i wspomagają rozkład biologiczny w szambie.

Płyn LBA kod 702 to preparat zawierający żywe mikroorganizmy rozkładające tłuszcze roślinne, zwierzęce i skrobie. Regularnie stosowany zapobiega awariom i nieprzyjemnym zapachom pojawiającym się w zlewie.

Płyn LBV kod 610 to koncentrat o 100% stężeniu niezawierający żywych mikroorganizmów, który można wykorzystać zarówno do mycia sprzętów kuchennych, okapów czy podłóg, jak i do konserwacji kanalizacji. Wystarczy 50 mililitrów tego płynu wlane do odpływu w zlewie, żeby udrożnić syfon.

Preparaty FTE, LBA, i LBV są stosowane również w oczyszczalniach przydomowych.

Dość problematyczne są również detergenty, których w gospodarstwach domowych, restauracjach czy hotelach używa się dużo i często. Ze względu na swoje skomplikowane składy często nie rozkładają się tak, jak powinny, ponieważ typowe bakterie nie są odporne na ich działanie. W ich przypadku świetnie sprawdzi się jednak biopreparat rozkładający detergenty Bio Activ HS 204, którego działanie skupia się na rozkładzie środków powierzchniowo czynnych anionowych, niejonowych, kationowych i innych detergentów.

Ponadto proponujemy rozwiązania na mniej popularne zanieczyszczenia, takie jak preparat usuwający węglowodory, smary i związki siarki Bio Activ HGS kod 208, który będzie szczególnie potrzebny w oczyszczalniach przyzakładowych w przemyśle chemicznym, naftowym, przy stacjach paliw, czy w innych oczyszczalniach z potwierdzoną obecnością tych związków chemicznych. Biopreparat na celulozę, ligninę, krochmal i skrobię Bio Activ CL kod 205, skutecznie degradujący też halogeny sprawdzi się w oczyszczalniach w przemyśle włókienniczym, papierniczym czy produkcji lakierów i tworzyw sztucznych.

Wszystkie oferowane przez EKOB-TBA środki do rozpuszczania szamba powstają w niewielkiej manufakturze w oparciu o opatentowane receptury tak, aby skutecznie poprawiać sprawność instalacji kanalizacyjnych.