Ekob-tba » Jak często należy stosować proszek do szamba i w jakiej ilości, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

Jak często należy stosować proszek do szamba i w jakiej ilości, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

22 marca 2023

Proszek do szamba jest jednym z najważniejszych produktów do utrzymania czystości w systemie kanalizacyjnym. Jeśli posiadasz szambo, to wiesz, jak ważne jest utrzymanie go w czystości, aby zapobiec problemom z odpływem i nieprzyjemnymi zapachami. Jednak w jaki sposób stosować proszek do szamba, aby uzyskać najlepsze rezultaty? W tym artykule omówimy, jak często należy stosować proszek do szamba i w jakiej ilości.

Co to jest proszek do szamba?

Proszek do szamba to specjalnie opracowany preparat używany do poprawy obróbki ścieków w szambie. Jest to mieszanka specjalnie dobranych mikroorganizmów, które pomagają rozkładać osady organiczne i substancje wchodzące w skład ścieków, takie jak tłuszcze, białka i węglowodany. Proszek do szamba pomaga także w kontroli zapachów, które często pojawiają się w związku z beztlenowym rozkładem osadów organicznych w szambie. Proszek do szamba jest stosowany dla przyspieszenia i usprawnienia rozkładu ścieków w szambach domowych, przemysłowych i komunalnych. Regularne stosowanie proszku do szamba gwarantuje bezawaryjną i bezzapachową eksploatację, co z kolei pośrednio przyczynia się do poprawy stanu środowiska i zapobiega emisji szkodliwych gazów.

Sposób działania proszku do szamba

Poprzez zawarte w proszku mikroorganizmy uzupełniane są naturalne zasoby mikroflory rozkładające związki organiczne, które giną po zastosowaniu silnie działających środków chemicznych, środków bakteriobójczych, detergentów oraz antybiotyków. Działanie zawartych w proszku do szamba mikroorganizmów skierowane jest na degradację celulozy, substancji organicznych oraz tłuszczów. Proszek do szamba skutecznie zwalcza nieprzyjemne zapachy i zmniejsza objętość ścieków, co z kolei pozwala na rzadsze opróżnianie zbiornika i obniżenie kosztów jego eksploatacji.
Poprzez regularne stosowanie proszku możesz liczyć na przywrócenie aktywności flory bakteryjnej dołów gnilnych użytkowanych sezonowo, pomimo zalegania osadów oraz złogów.

W jaki sposób stosować proszek do szamba?

Proszek do szamba poprawia jakość rozkładu ścieków bytowo-gospodarczych w szambach i przydomowych oczyszczalniach ścieków bez napowietrzania. W obu tych instalacjach kanalizacyjnych zaleca się stosowanie mikroorganizmów nie wymagających dodatkowego dostarczania tlenu, co wynika z ich konstrukcji. Preparat stosuje się zwykle wsypując do toalety lub jakiegokolwiek odpływu w łazience.
Zalecane dawkowanie:
– Dla rozruchu oczyszczalni przydomowej bez napowietrzania stosuj przez 2 tygodnie co drugi dzień po 1 łyżce stołowej preparatu.
– Dla stałego zastosowania wystarczą 1-2 łyżki stołowe preparatu na tydzień.
– W przypadku szamba należy stosować preparat do szamba raz w tygodniu, wsypując go do toalety lub zlewu. Wystarczą 2 łyżki stołowe/4 osoby.

Ważne! Proszek do szamba należy wprowadzać do ścieku wieczorem, bądź przed okresem minimalnego spływu ścieków.

Stosując się do podanych wyżej wskazówek, możesz mieć pewność, że utrzymasz odpowiednią czystość w swoim systemie kanalizacyjnym. Sięgnij po nasz Preparat do szamba i biologicznej obróbki KOD 603, który da Ci spektakularne efekty bez przykrego zapachu.

Jeżeli wzrasta obciążenie oczyszczalni lub np. czasowo zwiększa się ilość domowników można podwoić dawkę preparatu do szamba lub dodatkowo zastosować odżywkę Aquafloc+ kod 302, co pozwoli zapobiec awarii instalacji.
W przypadku szczególnie zaniedbanych zbiorników z zastałymi osadami lub awarii drenażu w oczyszczalni przydomowej można zastosować preparat Nutrifloc+ kod 403 przeznaczony do warunków ubogich w tlen, usuwania zastoin w kanalizacji, który jednocześnie skutecznie zwalcza emisję odorów i poprawia jakość rozkładu ścieków w oczyszczalni.