Ekob-tba » Zima w oczyszczalniach, jak złagodzić jej skutki?

Zima w oczyszczalniach, jak złagodzić jej skutki?

15 lutego 2021

Spowolnienie procesów oczyszczania w zimie

Napadało dużo śniegu, nawet w największych oczyszczalniach w reaktorach leży śnieg, a mróz póki co trzyma…
Zima to pora roku, w której biologiczne procesy oczyszczania ulegają spowolnieniu, a nawet mogą ulec zatrzymaniu, np. proces nitryfikacji.
W niskich temperaturach procesy biologiczne zanikają, bo żywe mikroorganizmy zachowują swoje zdolności życiowe w temperaturach od 5°C do 40°C i niestety giną poza tym zakresem.
Długo utrzymujące się mrozy, skrajnie zmienne temperatury przyczyniają się do wymierania bakterii i innych żywych organizmów, powodują osłabienie działania osadu czynnego, co skutkuje problemami w oczyszczalniach. Problemy ujawniają się najczęściej razem z odwilżą.

Jak zapobiec zanikaniu procesów biologicznych w oczyszczalniach?

W dużych oczyszczalniach tylko czekać, aż nadejdą roztopy i podniesie się temperatura. Dopiero potem pozostaje ocenić straty i zastosować biologiczne preparaty, które zregenerują osad czynny i przywrócą funkcję oczyszczania.
W małych oczyszczalniach przydomowych można zintensyfikować podawanie biologicznych preparatów, żeby zregenerować osad czynny i uniknąć problemów. Reaktory przydomowe są mniej narażone na problemy wynikające ze spadku temperatur, bo zostały wkopane w ziemię, co chroni je przed zamarzaniem i zapewnia ciągłość działania kanalizacji.

Biologiczne preparaty służące do przywracania działania osadu czynnego

Firma EKOB-TBA posiada doskonałe biologiczne preparaty służące do przywracania działania osadu czynnego, bogate w wyselekcjonowane mikroorganizmy klasy I.
Nasze preparaty są niezawodne, wykorzystywane do odnawiania osadu czynnego, przywracają prawidłowe procesy mikrobiologicznego oczyszczania ścieków.
Pierwszym szeroko stosowanym preparatem jest ACTIFLOC+ kod 402, (CZYSTA EKOLOGIA – Biologiczny preparat do oczyszczalni przydomowej), preparat zawiera szczepy mikroorganizmów przywracających WSZYSTKIE PROCESY OCZYSZCZANIA, zapewnia właściwą pracę osadu, regeneruje go, wspomaga powstawanie kłaczków, sedymentację i koagulacje osadu czynnego. Regularne stosowanie w przypadku ścieków obciążonych zapewnia ciągłość pracy w każdej oczyszczalni. Preparat ma również unikatową zdolność do zwalczania bakterii nitkowatych. Ten biopreparat jest przeznaczony do stosowania w dużych oczyszczalniach komunalnych i przemysłowych, ale również w mały przydomowych reaktorach.
Kolejnym preparatem o podobnym działaniu jest BIO AQUA PUR kod 106. To profesjonalny biopreparat regulujący stosunek BZT do ChZT w oczyszczalniach komunalnych i przemysłowych. Ten preparat to koncentrat mikroorganizmów o dużej wydajności, redukuje ilość osadu czynnego, poprawia procesy nitryfikacji, denitryfikacji, defosfatacji biologicznej, wpływa na procesy zagęszczania i stabilizacji osadów nadmiernych. Podsumowując to nasz produkt premium! Jego wielokierunkowe możliwości zapewniają wiele korzyści i satysfakcji w stosowaniu. Należy go podawać na wejściu ścieków lub w bioreaktorze.
Posiadamy również biologiczny preparat przeznaczony do przywracania procesu nitryfikacji. DNH kod 712 zawiera wyselekcjonowane mikroorganizmy rozkładające amoniak i sole amonowe. Preparat przywraca procesy rozkładu związków organicznych w ściekach, mineralizuje związki organiczne i stabilizuje osad czynny.
To doskonały biopreparat usprawniający działanie osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków w przypadku załamania lub zatrzymania procesu nitryfikacji.
Zachęcamy do stosowania naszych biologicznych preparatów, są to sprawdzone środki o wysokiej jakości, sprzedajemy je od 21 lat.
Pamiętajmy, że stosowanie naturalnych środków do oczyszczania ścieków i likwidacji zanieczyszczeń chroni nasze środowisko.