Spis treści
Woda to skarb, którego może nam wkrótce zabraknąć. Za ten stan odpowiadają nie tylko susze i bezśnieżne zimy nawiedzające Europę od kilku lat. Na co dzień nie zastanawiamy się zbyt często nad ilością zużywanej wody, odkręcamy kran i korzystamy. Ale co dzieje się z wodą dalej? W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób można zadbać o nasze środowisko i wykorzystać preparaty biologiczne.
Spis treści:
- Gdzie trafia woda?
- Zanieczyszczenie rzek w Polsce
- W jaki sposób można przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia rzek?
- Preparaty biologiczne i ich działanie
Gdzie trafia woda?
Zużyta woda zawierająca płyny, detergenty, resztki jedzenia oraz nasze osobiste zanieczyszczenia trafia do kanalizacji, a potem do szamb, albo do oczyszczalni komunalnych bądź przydomowych i tam zostaje poddana oczyszczaniu. W skrócie polega ono na rozkładzie zanieczyszczeń metodą biologiczną, czyli przy użyciu wielu mikroorganizmów rozkładających poszczególne związki organiczne i nieorganiczne zawarte w ściekach, oddzieleniu ich od wody i utylizacji pozostałych resztek. Woda z oczyszczalni jest zwracana do naturalnych cieków wodnych w pobliżu oczyszczalni. Ale czy ta woda jest czysta? Nie do końca, oczywiście musi spełniać ustalone normy, ale na pewno nie jest to górski kryształ.
Zanieczyszczenie rzek w Polsce
97% rzek w naszym kraju jest w złym stanie. Nie wynika to tylko z zanieczyszczenia rzek przez często nielegalnie odprowadzane do nich ścieki czy spływy nawozów na terenach rolniczych. Wiele rzek w Polsce zostało uregulowanych, a przez to trwale utraciło swoje naturalne możliwości w przywróceniu swojej bioróżnorodności. Niewyregulowana rzeka, w której doszło do całkowitego wytrucia ekosystemu, potrzebuje około roku na naturalne odbudowanie swojej bioróżnorodności, rzeki uregulowane nie mają takich zdolności. Im większa i mniej uregulowana jest rzeka tym większe są jej możliwości do samooczyszczania. Logicznym krokiem w obecnej sytuacji jest renaturyzacja rzek wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
W jaki sposób można przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia rzek?
Otóż samodzielnie możesz zdziałać bardzo wiele. Około 90% szamb w Polsce jest nieszczelnych, zatem postarajmy się i uszczelniajmy je, bo to ograniczy przedostawanie się do gleby nierozłożonych i toksycznych zanieczyszczeń z naszych gospodarstw domowych, które przedostaną się do naturalnych cieków wodnych. Możemy również regularnie stosować biopreparaty o naturalnym składzie, które usprawniają i przyspieszają rozkład zanieczyszczeń. Dostarczają one wyselekcjonowane w laboratorium żywe mikroorganizmy zajmujące się rozkładem zawartości naszego szamba, nawet odpadów celulozowych, co powoduje upłynnienie i zmniejszenie objętości ścieków, rozkład i neutralizację substancji nieprzyjaznych środowisku, zapobiega gniciu i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Preparaty biologiczne i ich działanie
W swojej ofercie posiadamy naprawdę spory wybór preparatów biologicznych zarówno do stosowania we własnym gospodarstwie domowym, jak i do oczyszczania ścieków na większą skalę. Między innymi dostępny jest biopreparat przeznaczony do stosowania w szambie, czyli Fosses Septiques kod 603. Rozważmy stosowanie większej ilości naturalnych nawozów np. przetworzonej gnojowicy czy nawozów powstałych na bazie osadu czynnego stanowiącego końcowy odpad w oczyszczalniach ścieków. Do przetwarzania gnojowicy polecamy biologiczny preparat BIO AQUALYSE kod 409, który neutralizuje toksyny i bakterie pochodzące z przewodu pokarmowego zwierząt gospodarskich, upłynnia gnojowicę, zapobiega procesom gnilnym i emisji trujących gazów. Tak przetworzona gnojowca nie wywołuje zjawiska wypalania traw i nie niszczy upraw. Co z naturalnymi lub sztucznymi zbiornikami wodnymi, czy nawet oczkami wodnymi w naszych ogrodach? Proponujemy stosowanie raz lub dwa razy w roku preparatu AQUACALGON+ kod 401. To preparat zawierający specjalnie dobrane mikroorganizmy, które w procesach tlenowych prowadzą mineralizację związków węglowych i azotowych, eliminują węglowodory, celulozę oraz posiadają zdolność wiązania metali ciężkich oraz fosforu. Woda po zastosowaniu staje się przejrzysta, eliminacja fosforu i rozkład substancji organicznych zapobiega eutrofizacji, preparat poprawia dobrostan ryb hodowlanych. Stosujmy biologiczne preparaty w oczyszczalniach ścieków, zarówno komunalnych i przemysłowych oraz tych małych przydomowych.
W naszej ofercie można znaleźć biologiczne preparaty do oczyszczalni przydomowych identyczne jak te, które stosują profesjonaliści zajmujący się procesami oczyszczania ścieków na dużą skalę. Preparat Actifloc+ kod 402, skutecznie podtrzymuje prawidłowe procesy oczyszczania ścieków, regeneruje osad czynny. Regularne stosowanie zapobiega awariom w oczyszczalni. Osiągnięcia mikrobiologii znajdują coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Wykorzystujemy mikroorganizmy od dziesiątków, a nawet setek lat, chociażby w produkcji żywności. Warto sięgać do naturalnych rozwiązań naszych problemów, wykorzystywać w naszym codziennym życiu proste metody podpatrzone w przyrodzie. Możemy zastąpić na przykład silnie działające środki chemiczne, często toksyczne dla naszej skóry i błon śluzowych środkami zawierającymi żywe mikroorganizmy, które w swoich procesach życiowych rozkładają przeróżne substancje chemiczne: detergenty, tłuszcze, skrobie, związki ropopochodne. Wystarczy w odpowiednio dobranej dawce wprowadzić je do zanieczyszczonego środowiska albo do kanalizacji i poczekać na owoce ich działania. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą biologicznych preparatów naszej firmy EKOB-TBA.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować: