Pomimo tego, że ekologia hotelarska to stale nowy temat w tej branży, to coraz częściej można spotkać obiekty hotelarskie, w których stosuje się ekologiczne rozwiązania. Świadomość ekologiczna stale wzrasta, a konsumenci zwracają coraz większą uwagę na swoje wybory. Dla wielu z nas bycie pro-ekologiczność stała się niezwykle ważnym czynnikiem decyzyjnym. Hotele także wdrażają ekologiczne rozwiązania oraz starają się ograniczać swój niekorzystny wpływ na środowisko. W jaki sposób hotel może stać się eko i dbać o naszą planetę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Co zrobić, aby nasz hotel był eko?
Temat ekologii, redukcji odpadów oraz ochrony środowiska to niezwykle popularny trend, występujący we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Coraz większa świadomość ludzi o tym, jaki wpływ mają nasze działania na środowisko, doprowadziła do powstania wielu inicjatyw, które mają na celu ochroną naszej cudownej planety. Od samodzielnych decyzji społecznych aż po regulacje prawne – w taki sposób podejście do ekologii ulega zmianie i coraz więcej przedsiębiorstw, zarówno usługowych, jak i produkcyjnych musi się do tego dostosować. Takie działania bez wątpienia dostrzec można także w branży hotelarskiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy są świadomi kwestii ekologicznych oraz spełniając wymogi prawne, hotele wprowadzają wiele rozwiązań, które mają na celu chronić środowisko. W jaki sposób hotel może stać się eko? Zaczynając od edukacji pracowników oraz klientów i wyrabianie u nich pozytywnych nawyków, aż po całkowitą odmianę polityki, dotyczącej zużycia energii oraz odpadów.
Ekologia w hotelarstwie – proste sposoby na ekologiczny hotel
1. Oszczędzanie energii
Bez wątpienia hotele wykorzystują sporą ilość energii. Aby ograniczyć jej zużycie, chronić środowisko oraz przy tym obniżyć koszty rachunków, warto stosować żarówki energooszczędne oraz pozbyć się zbędnego oświetlenia w pomieszczeniu. Liczba lamp w hotelowych pokojach może być śmiało zredukowana, bez większego wpływu na jakość oświetlenia. Kolejne rozwiązanie, które zostaje wprowadzone w wielu hotelach to system włączający prąd w pokoju poprzez włożenie karty do czytnika. Ten sposób pozwala na ogromną oszczędność, ponieważ niestety wiele gości posiada zły nawyk zostawiania zapalonego światła czy włączonego telewizora po wyjściu z pokoju. Dobrym sposobem na oszczędność energii jest także zamontowanie na hotelowych korytarzach specjalnych czujników, które włączają światło w momencie wykrycia ruchu.
2. Wyrabianie dobrych nawyków u gości
W ostatnim czasie zmianie uległa także częsta wymiana ręczników oraz pościeli. Nie są już one prane codzienne, tylko co kilka dni lub na prośbę gości hotelowych. Jeżeli zależy Ci, aby Twój ręcznik został wyprany, należy zostawić go na podłodze. Z kolei, gdy nie potrzebujesz tego, wystarczy, że zostanie on pozostawiony na haczyku.
3. Redukowanie odpadów
Na całe szczęście coraz więcej hoteli zobowiązuje się także do ograniczenia zużycia plastiku. Najłatwiejszym sposobem jest zastąpienie jednorazowych, plastikowych produktów ekologicznymi, wielorazowymi odpowiednikami. Zastąp plastikowe kubeczki normalnymi szklankami a plastikowe słomki papierowymi. Twoi goście na pewno docenią fakt, że hotel, który wybrali, jest ekologiczny i zależy mu na losie naszej planety.
4. Proponowanie przyjaznych środowisku kosmetyków dla gości
Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów podczas przygotowywania pokoju dla gości w Twoim hotelu jest zaopatrzenie go w kosmetyki. Spróbuj zamienić standardowe, plastikowe patyczki do uszu w bambusowe odpowiedniki czy plastikowe opakowania kosmetyków na te, których opakowania są w pełni biodegradowalne. Zwróć również uwagę na ich skład i sięgaj po kosmetyki z naturalnym składem. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w łazienkach specjalnych dozowników na mydła i uzupełniać je wtedy, gdy kończy się produkt.
5. Stosowanie biopreparatów dla hoteli i gastronomii
Biopreparaty dla hoteli i gastronomii to profesjonalne produkty przeznaczone do walki z tłuszczem, który obecny jest wszędzie tam, gdzie przygotowywane jest jedzenie. Płyny te doskonale sprawdzają się do mycia zlewów, okapów, blatów, ścian, podłóg, mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia kuchni, docierając do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Biopreparaty dla hoteli i gastronomii zapewniają sprawne odprowadzanie ścieków oraz innych zanieczyszczeń organicznych, bez zatorów tłuszczowych, gnicia czy niechcianych awarii instalacji. Oprócz preparatów do kuchni, w branży hotelarskiej doskonale sprawdzą się także inne biopreparaty, które skutecznie pozwolą rozwiązać wszelkie problemy z kanalizacją. Ich regularne stosowanie usunie nieprzyjemne zapachy, zmniejszy częstotliwość usterek oraz poprawi ogólny stan instalacji kanalizacyjnych. Zawarte w biopreparatach mikroorganizmy, enzymy oraz związki biochemiczne pochodzenia naturalnego umożliwią Ci zlikwidowanie kamienia i zanieczyszczeń, ale także skutecznie wesprą rozkład substancji organicznych w kanalizacjach oraz szambach. Bycie eko to nie tylko redukcja odpadów oraz odpowiedzialne gospodarowanie zasobami, ale także ograniczenie substancji szkodliwych dla środowiska. Stosując w swoim hotelu biopreparaty, możesz zachować idealny porządek oraz higienę bez użycia ani kropli chemicznych i toksycznych substancji.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować: