Ekob-tba » Skąd się bierze woda w kranie? Co się dzieje z wodą w zlewie?

Skąd się bierze woda w kranie? Co się dzieje z wodą w zlewie?

12 września 2019

Nie każdy wie, że może mieć duży wpływ na pogorszenie jakości wody w środowisku. Nie chodzi tu jednak o tak oczywiste działania jak wylewanie ścieków do rzek, czy wrzucanie tam śmieci. Czy ktoś zastanawiał się, jakie konsekwencje ma np. wyrzucanie śmieci do sedesów, czy wlewanie niebezpiecznych substancji do zlewu? Jak się okazuje, także od nas zależy jaka woda wraca do środowiska, a w dalszym etapie również do naszych kranów. 

Oczyszczalnia to nic innego jak zespół urządzeń do mechaniczno-biologicznego usuwania zanieczyszczeń i substancji ze ścieków. Pracuje ona według metody wielofazowego osadu czynnego, z tlenową stabilizacją osadu w procesie oczyszczania. Brzmi to trochę tajemniczo, zużyta i zanieczyszczona przez ludzi woda trafia kanalizacją do oczyszczalni ścieków. Tam przechodzi szereg procesów w przepustnicach powietrza, reaktorach, komorze zbiorczej ścieków oczyszczonych, stacji zlewczej ścieków, aż finalnie trafi do wylotu ścieków oczyszczonych.

Dzięki tym procesom może być znów oddana do środowiska w postaci oczyszczonej i nie zagrażającej życiu i zdrowiu ludzi, a także nie szkodząca faunie i florze. Oczyszczalnia posiada także swoje laboratorium, które kontroluje efekt oczyszczania ścieków poprzez badanie stężeń substancji, które w efekcie końcowym trafiają do wód powierzchniowych i gruntów.

Brak świadomości społecznej na temat konsekwencji wyrzucania do kanalizacji: nici dentystycznych, wacików, patyczków higienicznych i innych drobnych przedmiotów, które po dotarciu wraz ze ściekami do oczyszczalni stanowią znaczne utrudnienie w procesie mechanicznego oczyszczania ścieków, to ogromny problem. Co zrobić, żeby zapobiec awariom wynikającym z takiego działania? Okazuje się, że aby udrożnić kanalizację, należy najpierw zmienić nastawienie i przyzwyczajenia użytkowników.

A jak oczyszczalnie mogą poradzić sobie z takim problemem?

Preparaty które oferujemy dla oczyszczalni komunalnych i przemysłowych, usprawniają pracę oczyszczalni, pomagają wyeliminować typowe bolączki tych instalacji, zapewniając stabilną, efektywną pracę mikroorganizmów. 

Preparaty do oczyszczalni komunalnych i przemysłowych poprawiają skuteczność oczyszczania w aspekcie ogólnego działania osadu czynnego, zwłaszcza w warunkach nietypowego zrzutu ścieków, podtrucia osadu czynnego.

Bakterie umieszczone w naszych preparatach ułatwiają zachowanie higieny i pozwalają rozwiązać wiele problemów, z którymi muszą spierać się osoby zarządzające oczyszczalniami. Odpowiednie wykorzystanie środków do oczyszczalni pozwala rozłożyć złogi składające się z odpadów, papieru, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Bakterie do oczyszczalni biologicznej eliminują również przykre zapachy. Stosowanie odpowiednich środków to także dobry sposób na odbudowanie oraz utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej oczyszczalni, która umożliwia jej długotrwałe i prawidłowe działanie. Ogromną zaletą bakterii do oczyszczalni ścieków jest stosunkowo niska cena, skuteczność oraz ich przyjazne dla środowiska działanie. Wszystkie oferowane przez nas preparaty oparte są na składnikach mineralnych, enzymatycznych i bakteryjnych. Są one w pełni bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt, a ich skuteczność została potwierdzona wnikliwymi badaniami.