Ekob-tba » Kiedy „zwalnia” domowa oczyszczalnia?

Kiedy „zwalnia” domowa oczyszczalnia?

31 marca 2022

dolatują nieprzyjemne zapachy, na powierzchni zbiornika pojawia się kożuch, na wyjściu woda jest mętna, albo rozsączanie trwa zbyt długo, bo dreny są zamulone.

Kiedy zostaje zakłócona praca oczyszczalni?

Praca oczyszczalni zostaje zakłócona gdy:
– spada temperatura – procesy rozkładu materii organicznej spowalniają,
– posłużono się agresywną chemią – drobnoustroje giną,
– był przestój w użytkowaniu oczyszczalni – mikroorganizmom brak pożywienia,
– jest zbyt dużo nie rozłożonych zanieczyszczeń – dawno nie usuwano osadu nadmiernego.

Przy wyborze rozwiązania należy pamiętać o środowisku w jakim będą pracować drobnoustroje. Dla optymalnego funkcjonowania osadu czynnego pożądana jest obecność tlenu i odczyn pH od 7 do 7,5 oraz temperatura 5-40 st. C.

Jak poprawić skuteczność osłabionego lub zatrutego osadu czynnego?

Skuteczność osłabionego lub zatrutego osadu czynnego można poprawić:
1. silniejszym natlenianiem,
2. systematycznym dostarczaniem „świeżych” bakterii aplikując Actifloc+ kod 402,
3. zasileniem odżywką Aquafloc+ kod 302,
4. usunięciem osadu nadmiernego nagromadzonego w oczyszczalni.

Biopreparat Actifloc+ kod 402

to mieszanina wyselekcjonowanych mikroorganizmów osadzonych na nośnikach mineralnych, zajmujących się rozkładem związków organicznych w naturalnych procesach rozkładu i oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych.
Regularne stosowanie preparatu zapewnia niezaburzony, bezwonny rozkład ścieków, bezawaryjną pracę oczyszczalni przydomowej. Dawkowanie preparatu należy regulować w zależności od stopnia obciążenia ścieków.
Przy niewydolnych procesach oczyszczania substancje organiczne mają skłonność do zagniwania i zamulania urządzenia, co generuje również uwalnianie nieprzyjemnego zapachu. W komorach oczyszczalni „zapchanych” zalegającymi odpadami brakuje tlenu, warto wtedy wprowadzić dodatkowo mikroorganizmy przystosowane do rozkładu materii organicznej w warunkach beztlenowych lub ubogich w tlen, np. Nutrifloc+ kod 403 albo Fosses Septiques kod 603. Preparaty te upłynniają ścieki, odmulają instalację.

Nutrifloc+ kod 403

to biopreparat stworzony do stosowania w bardzo trudnych, beztlenowych warunkach, usuwa zastoiny, zgniłe, śmierdzące osady. Zawiera specjalnie dobrane mikroorganizmy rozkładające związki organiczne, tłuszcze, związki siarki. W oczyszczalniach przydomowych nieoceniony do udrażniania drenów systemu rozsączania oraz obróbki ścieków w komorach bez napowietrzania. Skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, usprawnia pracę oczyszczalni, stanowi uzupełnienie Actifloc+ kod 402 przeznaczonego głównie do komór z napowietrzaniem.

Fosses Septiques kod 603

to biopreparat przeznaczony do stosowania w szambie, zawiera kultury mikroorganizmów o niewielkim zapotrzebowaniu tlenu. W oczyszczalniach przydomowych doskonale sprawdzi się w
komorach bez napowietrzania. Zawiera mikroorganizmy rozkładające związki organiczne, tłuszcze oraz celulozę, usuwa nieprzyjemne zapachy.

Aquafloc+ kod 302

to mieszanina substancji, mikro i makroelementów poprawiających dobrostan mikroorganizmów, zawiera elementy odżywcze przyspieszające rozwój bakterii osadu czynnego, umożliwia rozwój bakterii w trudnych warunkach.

Jeżeli na powierzchni zbiornika oczyszczalni powstaje sztywny kożuch, można zastosować Aquafloc+ kod 302, posypując równomiernie powierzchnię skorupy. Związki mineralne w nim zawarte przyczynią się do rozfragmentowania kożucha.

Warto pamiętać, że odżywka Aquafloc+ kod 302 może podnieść odczyn nawet o 1 (dla pracy osadu czynnego optymalne pH wynosi 7- 7,5) dlatego będzie szczególnie przydatna przy ściekach zakwaszonych.

Wszystkie preparaty naszej firmy, bez względu na właściwości, wzajemnie się uzupełniają i jednoczesne używanie dwóch lub więcej, w zależności od potrzeb, nie wyklucza działania żadnego z nich. Stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem, zapewni bezawaryjną pracę oczyszczalni.

Zachęcamy Państwa do stosowania biopreparatów naszej firmy.