Spis treści
Jest kilka rozwiązań technicznych dla oczyszczania ścieków pochodzących z gospodarstw domowych, ale wspólnym problemem dla wszystkich metod jest pojawiający się nieprzyjemny zapach pochodzący z tych urządzeń.
NIEPRZYJEMNY ZAPACH A PRAWIDŁOWY MONTAŻ I EKSPLOATACJA
Podstawą poprawnej, bezzapachowej pracy przydomowej oczyszczalni ścieków jest właściwy dobór, montaż oraz eksploatacja urządzenia. Dobór i montaż urządzenia opieramy na opinii ekspertów w tej dziedzinie, do nas należy właściwe użytkowanie urządzenia.
Czy jesteśmy posiadaczami nowoczesnej przydomowej oczyszczalni czy tradycyjnego szamba przyczyna może być prozaiczna – słaba wydajność lub brak procesów biologicznych w oczyszczalni lub szambie. Dochodzi wtedy do przewagi procesów beztlenowych i tzw. zagniwania ścieków. Za nieprzyjemny zapach w oczyszczalni przydomowej lub szambie odpowiada siarkowodór powstający w beztlenowych procesach rozkładu substancji organicznych.
JAK SOBIE RADZIĆ Z NIEPRZYJEMNYM ZAPACHEM W OCZYSZCZALNI PRZYDOMOWEJ LUB SZAMBIE?
Należy wzbogacić lub odbudować złoże biologiczne naszej oczyszczalni przydomowej lub usprawnić rozkład zanieczyszczeń w szambie.
Powinniśmy regularnie stosować preparaty biologiczne zawierające żywe kultury bakterii, które odbudowują florę bakteryjną i przywracają tlenowe procesy oczyszczania ścieków lub w przypadku szamba i oczyszczalni przydomowej bez napowietrzania stosować bakterie o mniejszym zapotrzebowaniu na tlen usprawniające procesy rozkładu zanieczyszczeń. Takie działanie usunie nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni lub szamba i zapobiegnie jego ponownemu pojawieniu się.
Jeżeli dbamy o oczyszczalnię i regularnie stosujemy biologiczne wspomaganie obecnego w niej osadu czynnego przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów może być jego zatrucie np. stosowaną przez nas chemią domową. Należy uważnie dobierać i umiejętnie stosować chemiczne środki czystości, lub zmienić je na takie, które są przyjazne środowisku. Każdy producent przydomowej oczyszczalni ścieków określa jakie substancje nie powinny trafiać do oferowanego przez niego urządzenia. Przede wszystkim są to silne środki chemiczne oraz detergenty. Zbyt duża ilość takich środków chemicznych w dopływających ściekach może zakłócić proces oczyszczania ścieków, tym samym sprawić, że będzie ulatniał się nieprzyjemny zapach z oczyszczalni.
NIEPRZYJEMNY ZAPACH Z PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI – NADMIAR OSADU CZYNNEGO
Kolejną przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów z przydomowej oczyszczalni jest nadmierna ilość osadu czynnego, który powinien być wybierany według zaleceń producenta. Zazwyczaj osad wystarczy wybierać raz w roku, chociaż zdarzają się urządzenia wymagające 2 i 3 krotnego oczyszczania w ciągu roku. Przydomowe oczyszczalnie ścieków działające w oparciu o osadnik wstępny, osadnik gnilny wymagają cyklicznego dosypywania biopreparatów w celu uniknięcia powstawania nieprzyjemnego zapachu z oczyszczalni.
Posiadacze tradycyjnego szamba również muszą je cyklicznie opróżniać, jednak w takim przypadku stosowanie dedykowanych biopreparatów przynosi wymierne korzyści. Usprawnienie procesów rozkładu substancji pochodzenia organicznego w szambie upłynni ścieki i zmniejszy ich objętość, co w efekcie spowoduje zmniejszenie częstotliwości opróżniania szamba.
Nasza firma oferuje biopreparat ACTIFLOC+ kod 402 do oczyszczalni z napowietrzaniem oraz do oczyszczalni bez napowietrzania lub do szamba biopreparat FOSS SEPTIQUES kod 603.
Stosowanie takich preparatów jest proste i co bardzo ważne w 100% przyjazne środowisku.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować: