Ekob-tba » Jak oczyścić oczko wodne?

Jak oczyścić oczko wodne?

2 listopada 2022

Oczko wodne to ozdoba każdego ogrodu pod warunkiem, że znajdująca się w nim woda będzie czysta. Niestety bardzo często w takich zbiornikach dochodzi do braku przejrzystości wody oraz do gromadzenia się osadów dennych czy rozwoju alg. Z tego artykułu dowiesz się, jak i co ile czyścić oczko wodne. Poznasz także biopreparaty do oczek wodnych, które powinien posiadać każdy właściciel oczka wodnego!

Od czego zależy czystość oczka wodnego?

Zadbany ogród, a pośrodku niego czyste oczko wodne – brzmi cudownie, prawda? Nie ma jednak chyba żadnego właściciela, który nigdy nie zmagał się z glonami w swoim zbiorniku. Dlaczego tak się dzieje? Od czego zależy czystość naszego oczka wodnego? Śpieszymy z odpowiedzią! Do wody w oczku trafiają substancje odżywcze, które pochodzą z traw, upraw oraz kwiatów. Im jest ich więcej, tym szybciej zbiornik wodny staje się bardziej zanieczyszczony. Nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować tego procesu, ponieważ dostają się one między innymi z opadami atmosferycznymi. Obecność nadmiaru substancji odżywczych prowadzi do intensywnego rozwoju roślin i mikroorganizmów wodnych, co sprzyja zwiększeniu populacji ryb w jeziorach i rzekach. Jednak w kolejnych etapach przestaje być pozytywne. W zbiornikach wodnych dochodzi do silnego rozwoju glonów i tzw. zakwitu wód. W efekcie w naszym oczku wodnym zaczyna brakować tlenu, a na jego dnie gromadzi się coraz więcej mułu, przez co brakuje warunków do życia dla jakichkolwiek organizmów. Warto więc stale nadzorować czystość swojego oczka wodnego – tylko w taki sposób cały rok będziemy mieli zawsze czystą wodę w zbiorniku.

Jak często należy czyścić oczko wodne?

Jak wiadomo, woda w oczku nie powinna być wymieniana często. Natomiast trzeba pamiętać o tym, aby chociaż raz w sezonie oczyścić swój zbiornik ze zgromadzonych w nich liści, odchodów zwierząt oraz mułu. Zaniedbane oczka wodne mają tendencję do zarastania, dlatego należy dbać o regularne czyszczenie. Poprzez taki zabieg w przyszłości muł wraz z resztkami roślin oraz odchodami zwierząt nie będzie powodować zanieczyszczenia oczka wodnego niechcianymi glonami i bakteriami. Regularne kontrole oraz całoroczna opieka nad oczkiem wodnym pozwoli uniknąć zaburzenia równowagi biologicznej, która jest kluczowa do utrzymania krystalicznie czystej wody w zbiorniku przez cały rok. Do czyszczenia oczek wodnych przydadzą się także odpowiednie preparaty, które powinien posiadać każdy właściciel swojego własnego zbiornika. 

Biopreparaty do czyszczenia oczek wodnych – musisz je mieć!

Odpowiednio dobrany preparat do oczka wodnego pozwoli Ci na zachowanie równowagi biologicznej w Twoim zbiorniku wodnym. Jeżeli w Twoim oczku występuje zielona woda, to znaczy, że zadomowiły się w niej glony. Dzieje się tak z tego powodu, że zbiornik ten jest mały oraz płytki, a ruch samej wody jest ograniczony. Preparaty do oczek wodnych zdecydowanie przyśpieszą rozkład materii w zbiorniku oraz pomoże Ci w tym, aby woda była zawsze przejrzysta.

Preparat do biologicznej obróbki akwenów wodnych Aquacalgon

Aquacalgon kod 401 to biopreparat do oczek wodnych, który zawiera naturalne mikroorganizmy, przywracające czystość oraz naturalny skład w Twoim zbiorniku wodnym. Skutecznie zmniejsza on dystrofizację, rozkłada substancje organiczne, wiąże metale ciężkie oraz usuwa trucizny poprzez przetwarzanie biologiczne. Biopreparat Aquacalgon kod 401 powoduje tlenowe przetwarzanie związków węglowych i azotowych, co sprzyja hodowli ryb oraz pozbawia fitoplanktonu nadmiaru odżywek. Aquacalgon kod 401 sprawdzi się doskonale nie tylko w przypadku oczek wodnych, ale także w stawach, jeziorach, lagunach wodnych, basenach czy innych zbiornikach wodnych.

Oferowany przez nas biopreparat jest przeznaczone do utrzymywania czystości oraz pielęgnacji oczek wodnych i doskonale zwalcza glony, usuwa substancje organiczne, rozwiązuje problemy z zamuleniem czy nieprzyjemnymi zapachami, a dzięki działaniu naturalnych mikroorganizmów przywraca klarowność wody oraz równowagę środowiska. Co ważne, nie zawiera w swoim składzie chemii ani toksycznych substancji, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, roślin oraz zwierząt. Postaw na sprawdzony biopreparat do oczek wodnych i zapewnij swojemu zbiornikowi środowisko, w którym roślinność będzie mogła rozwijać się w zdrowy sposób.