Ekob-tba » Jak działają bakterie do szamba

Jak działają bakterie do szamba

22 czerwca 2020

W obszarach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnych, wymagany jest inny sposób usuwania ścieków. Potrzebne są szamba, czyli bezodpływowe, podziemne zbiorniki na ścieki, które muszą być systematyczne opróżniane i wywożone. Mogą być różnego typu, np. wykonane z tworzywa, betonu lub żelbetonu, o różnej pojemności. Pojemność zależy od liczby osób mieszkających w domu i ilości wody, którą zużywają. Szamba przydają się również na działkach, gdzie wykorzystywane są sezonowo, najczęściej w okresie letnim. Niezależnie od tego, jaką pojemność ma szambo i gdzie będzie używane, powinno być szczelne, tak, aby nie wpływało na czystość otoczenia. Zbiornik wymaga również odpowiedniej, systematycznej pielęgnacji. Należy stosować bakterie do szamb, które wpływają na prawidłowy proces rozkładu ścieków w szambie.

JAK DZIAŁAJĄ BAKTERIE DO SZAMB

Bakterie do szamb to preparaty bakteryjne, zawierające wyselekcjonowane do rozkładu ścieków mikroorganizmy, służące do prawidłowego działania zbiorników na nieczystości ciekłe.​ Działanie bakterii do szamba ​jest wszechstronne, polega na rozkładzie związków organicznych zawartych w ściekach. Są przydatne, ponieważ w dużym stopniu zmniejszają ilość zanieczyszczeń w ściekach, upłynniają ścieki. Dodatkowo bakterie do szamba zwiększają wydajność i usprawniają działanie zbiorników z nieczystościami. Są ekologiczne, dzięki nim do gruntu dostaje się mniej szkodliwych substancji.

ZALETY STOSOWANIA BAKTERII DO SZAMBA

Zalety bakterii do szamba​są bardzo duże, zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Do głównych pozytywów można zaliczyć:

  • neutralizują nieprzyjemne zapachy ​- każdy posiadacz szamba wie, że są one generatorem nieprzyjemnych zapachów. Jest to bardzo uciążliwe, często utrudnia przebywanie w okolicy zbiornika. Brzydki zapach jest skutkiem procesów fermentacyjnych, które zachodzą w nieczystościach. Często odór wywołany jest zjełczałym tłuszczem, który tworzy cuchnący kożuch na powierzchni ścieków. Bakterie przyspieszają rozkład nieczystości, a co za tym idzie, zmniejszają nieprzyjemny zapach. Redukują związki siarkowodoru i amoniaku, głównych winowajców powstania odoru.
  • zapobiegają zatykaniu się rur kanalizacyjnych​- pod wpływem zalegających ścieków, gęstych osadów i tłuszczy może dojść do zatkania wylotu odpływu ścieków. Złogi mogą spowodować powstanie zatoru i cofanie się ścieków, a to już bardzo duży problem. Aby temu zapobiec należy stosować bakterie, które rozpuszczają tłuszcz i inne szkodliwe substancje, skutecznie udrażniają rury kanalizacyjne.
  • zmniejszają częstotliwość opróżniania zbiornika​- każdy pojemnik na szambo ma określoną pojemność, wymaga regularnego opróżniania. W wyniku eksploatacji na dnie zbiornika tworzy się osad, który powoduje, że miejsca ubywa, zbiornik wymaga częstszego opróżniania, a to generuje dodatkowe koszty. Dobrze dobrane szczepy bakterii zmniejszają wymaganą częstotliwość mechanicznego opróżniania. Bakterie usuwają osady, w związku z tym pojemnik znów ma taką pojemność, jak w dniu montażu.
  • wydłużają czas eksploatacji zbiornika​- dzięki usuwaniu osadów, bakterie przyczyniają się do dłuższego czasu używalności zbiornika. Powinny być używane w nowych szambach, ułatwiając rozruch oraz w starych, po dłuższym okresie przestoju, Pozwalają wytworzyć niezbędną florę bakteryjną.
  • są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i przyjazne dla środowiska naturalnego​- bakterie używane do szamb to wyselekcjonowane szczepy bakterii występujące naturalnie w przyrodzie. Są nie tylko w pełni bezpieczne, ale wręcz przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Nie tylko likwidują ilość szkodliwych substancji, ale również ograniczają pojawienie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie przyczyniają się do powstania korozji zbiornika.

BAKTERIE DO SZAMBA – W JAKIEJ FORMIE KUPIĆ?

Bakterie do szamb można kupić w postaci tabletek, żeli, granulek, proszku lub płynu, który wsypuje się lub wlewa bezpośrednio do szamba lub muszli sedesowej. Należy stosować je regularnie, według wskazań podanych przez producenta. Najczęściej zaleca się, aby były używane co 2-4 tygodnie. Najlepiej aby preparaty zawierały kilka różnych szczepów bakterii oraz enzymy rozkładające ścieki, dzięki czemu wzrasta ich skuteczność. Bardzo ważne jest, aby jednocześnie ze stosowaniem bakterii, nie używać preparatów, które mogą osłabiać ich działanie. Są to różnego rodzaju żele do czyszczenia toalet, środki zawierające chlor, kwas mrówkowy oraz środki do udrażniania kanalizacji.

BAKTERIE DO SZAMBA – GDZIE I KIEDY WARTO JE STOSOWAĆ?

Bakterie do szamba są niezbędne wszędzie tam, gdzie funkcjonują zbiorniki na ścieki. Dzięki nim obecność szamba jest nieodczuwalna, środki doskonale likwidują odór i zalegające osady. Są duże lepszym rozwiązaniem niż preparaty chemiczne, które mogą niekorzystnie oddziaływać na organizm człowieka oraz środowisko naturalne. Rozwiązują wiele problemów, które mogą pojawić się w związku z eksploatacją szamba