Ekob-tba » Czy popularne w sieciowych sklepach środki czystości “EKO” są naprawdę EKO?

Czy popularne w sieciowych sklepach środki czystości “EKO” są naprawdę EKO?

15 sierpnia 2019

Tradycyjne, ekologiczne, organiczne wybór preparatów do sprzątania na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy.… Jak więc podjąć decyzję, skoro często nie potrafimy ich nawet rozróżnić? W chemii gospodarczej nie istnieje żadna regulacja prawna określająca możliwość użycia określenia „naturalny” czy „ekologiczny”. Dlatego terminy te są notorycznie, świadomie nadużywane, z uwagi na ich ogromny potencjał marketingowy. Warto poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym świadomie będziemy wybierać środki czystości dla naszego domu.

Środki do sprzątania to jedne z produktów, które zawierają najwięcej chemikaliów groźnych dla naszego zdrowia i środowiska. Całe szczęście wiedza konsumentów na temat produktów do sprzątania rośnie i coraz więcej osób zdaje sobie sprawię, że środki czystości wcale nie muszą być naszpikowane chemią, aby działać skutecznie. By dokonywać świadomych wyborów warto wiedzieć czym różnią się “tradycyjne” sklepowe środki od tych naprawdę ekologicznych oraz biologicznych.

Czym są produkty ekologiczne w chemii gospodarczej? To nic innego jak środki niewpływające w negatywny sposób na ludzi i środowisko. Komponenty, które wchodzą w skład receptury takich produktów powinny pochodzić z upraw i hodowli ekologicznych, jednak ze względu na brak regulacji, niestety nie jest to regułą. Zdarza się, że tylko niewielka część składników to surowce naturalne. Bywa, że produkty nazywane przez producenta „ekologicznymi” w swoim składzie zawierają wyłącznie syntetyki, a o ich „ekologiczności” świadczy jedynie część surowców wykorzystywanych do produkcji opakowania. Nieco inaczej jest z produktami organicznymi. Harmonijnie współgrają one z otoczeniem biologicznym. Nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają parabenów i syntetyków. Produkty organiczne są w pełni bezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla każdego użytkownika. Nasze biopreparaty powstają w wyniku przemian biotechnologicznych (naturalnych) a nie z przemysłu petrochemicznego jak tradycyjne środki chemiczne czy też sklepowe “eko” środki.

Uzbrojona w świadomość, przed następnym zakupem pomyśl czy nie warto więc zainwestować w prawdziwą, czystą ekologię?