Ekob-tba » Co to jest metoda osadu czynnego?

Co to jest metoda osadu czynnego?

25 stycznia 2021

Oczyszczanie ścieków metodą osadu czynnego to zgodnie z definicją „zespół tlenowych procesów biochemicznych, w których substratami są substancje organiczne ścieków, zaś czynnikiem utleniającym mikroorganizmy zorganizowane w kłaczki”.Jest to proces, który zachodzi w naturze, w samooczyszczaniu się wód powierzchniowych i jest wykorzystywany zarówno w dużych oczyszczalniach ścieków – komunalnych i przemysłowych, jak i w niewielkich przydomowych urządzeniach, które służą nam do oczyszczania ścieków z naszych gospodarstw domowych.
Warto chociaż pobieżnie poznać jego zasady, bo pozwoli nam to uniknąć problemów eksploatacyjnych.

Mikroorganizmy – trzon osadu czynnego

Zatem zacznijmy od mikroorganizmów, które stanowią trzon osadu czynnego – są to głównie bakterie, ale również grzyby wodne, pierwotniaki, wrotki, nicienie, a nawet widłonogi, ogółem w osadzie czynnym stwierdzono występowanie kilkuset gatunków organizmów, ogrom!
Proces oczyszczania polega na mineralizacji zanieczyszczeń organicznych znajdujących się w ściekach. Dzieje się to za sprawą mikroorganizmów, które tą drogą pozyskują niezbędne do życia związki węgla, fosforu, siarki i azotu. W miarę rozwoju mikroorganizmów w osadzie powstają kłaczki. Składają się one w około 20% z mikroorganizmów oraz z substancji koloidalnych, które są odpowiedzialne za właściwości kłaczków. Wielkość kłaczków ma kluczową rolę w procesie oczyszczania – nie mogą być zbyt małe, bo unoszą się na powierzchni osadu, ani zbyt duże, bo za szybko opadają na dno zbiornika. To właśnie kłaczki stanowią główny składnik osadu czynnego.
Należy pamiętać, że w miarę upływu czasu ilość osadu czynnego w naszych zbiornikach wzrasta i jego część należy usuwać, w nim znajdują się cząstki trudno rozkładalne. W dużych oczyszczalniach tzw. osad nadmierny jest wykorzystywany do produkcji biogazu w komorach fermentacyjnych i w ten sposób utylizowany, może także, po odpowiednim przygotowaniu, służyć jako nawóz.

Od czego zależy skuteczność oczyszczania ścieków?

Skuteczność oczyszczania zależy nie tylko od składu osadu czynnego, ale także od rodzaju oczyszczanych ścieków i stopnia ich obciążenia.
W eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków należy pamiętać o tym, co odprowadzamy do zbiornika, o ilości tłuszczu i detergentów, bo te związki w nadmiarze zaburzają procesy oczyszczania.
Najlepiej, gdy mając oczyszczalnię przydomową sprzątamy dom używając pokrewnych, biologicznych środków czystości, nie zawierających chemii. Nie wystarczy, że środek czystości kupowany w supermarkecie ma napis „ środek ekologiczny”. Oczywiście jest na pewno wielokrotnie łagodniejszy dla naszej skóry, niż inne chemiczne preparaty, jednak często są to mieszaniny związków chemicznych mających niewiele wspólnego z ekologią.

Ekologiczne i biodegradowalne preparaty od Ekob-TBA

Nasze Biologiczne Środki Czystości to w 100% naturalne preparaty, których składniki pozyskiwane są metodami mikrobiologicznymi, np. terpeny ze skórek owoców cytrusowych, zawierają enzymy wytwarzane przez bakterie, a także żywe kultury bakterii.
Wszystkie sprzedawane przez nas środki czystości są w pełni biodegradowalne, tzn. że po użyciu i przedostaniu się do kanalizacji rozkładają się do substancji obojętnych dla środowiska naturalnego nie zatruwając go. Obecność tych środków w zbiorniku wspomaga procesy oczyszczania. Substancje powierzchniowo czynne pochodzenia naturalnego są dużo skuteczniejsze, niż takie środki wyprodukowane sztucznie, uważa się, że nawet, że ich działanie jest do 500 razy silniejsze.
Jednak trzeba nauczyć się je stosować. W użyciu takich preparatów trzeba okazać trochę cierpliwości i wytrwałości, bo działają nieco wolniej, niż silna chemia. Przy długotrwałych, uporczywych zabrudzeniach należy powtarzać czyszczenie.
Na przykład Płyn LBV kod 610 to płyn czyszczący, którego formuła oparta jest na związkach enzymatycznych, terpenach pochodzących ze skórek owoców cytrusowych. Płyn nadaje się do usuwania starych tłustych zabrudzeń, np. aluminiowych kratek z okapów kuchennych. Można go stosować w formie skoncentrowanej lub w 20% rozcieńczeniu. Takie kratki można spryskać, lub zamoczyć i pozostawić na jakiś czas, potem płukać lub umyć w zmywarce. Jeżeli to nie wystarczy, moczenie należy powtarzać.
Użyciu naszych płynów towarzyszy przyjemny cytrusowy lub delikatny świeży zapach.

Polecamy nasze środki czystości, sprawdzają się zwłaszcza przy regularnym stosowaniu.
Stosując je mamy pewność, że nie zaburzymy procesów oczyszczania w naszej przydomowej oczyszczalni