Ekob-tba » Biopreparaty do pielęgnacji trawnika

Biopreparaty do pielęgnacji trawnika

8 marca 2021

Trzeba przyznać, że zadbany, gęsty, miękki, jak dywan trawnik jest dumą każdego ogrodnika.
W dbaniu o trawniki liczy się przede wszystkim systematyczność, regularne koszenie to podstawa.
Jeżeli nasz trawnik nie jest idealny, albo pomimo regularnego koszenia nie stał się tak gęsty, jakbyśmy chcieli, co można zrobić?

Jak dbać o trawnik?

Przede wszystkim dobrze zacznijmy wiosenne porządki.
Po zimie trawniki należy solidnie wygrabić, aby usunąć jak najwięcej zeschniętej trawy, opadłych liści, czy igieł i mchu.
Następnie należy skosić trawnik najkrócej, jak jest to możliwe, po to żeby zmniejszyć skalę zniszczeń trawnika w kolejnym etapie naszych działań pielęgnacyjnych.
Kolejny krok to wertykulacja i aeracja gleby, wymagająca użycia specjalnego urządzenia.
Polega to na nacinaniu darni i spulchnianiu wierzchniej warstwy ziemi. Wertykulacja poprawia ukorzenianie trawy, ale również pozwala na usuwanie suchych i słabo ukorzenionych części darni, które i tak w kolejnym roku nie dadzą zadowalających efektów wzrostu. Po tym zabiegu trawnik wygląda żałośnie, ale to nie będzie trwało długo.

Bioprepat BIO COMPOST kod 405 do trawników

Kolejny krok to powtórne grabienie, a potem zasilenie trawnika naszym biologicznym preparatem BIO COMPOST kod 405, kiedy ziemia jest wciąż spulchniona. Ten preparat to mieszanina wyselekcjonowanych szczepów grzybów i bakterii występujących naturalnie w glebie, osadzonych na specjalnie dobranym mineralnym podłożu. Mikroorganizmy dokończą rozkład zeszłorocznych reszek roślinnych, a ich obecność ograniczy ponowny rozwój mchu. Po wniknięciu razem z wilgocią w głębsze warstwy gleby rozpoczyna się ich rozwój. Obecność naszych mikroorganizmów przyczynia się do szybszego wzrostu trawy, sprzyja jej ukorzenianiu, chroni rośliny przed rozwojem chorób grzybowych, żółtych skaz, ułatwia przyswajanie nawozów naturalnych i sztucznych

Właściwości BIO COMPOST kod 405 do trawników

Wszystkie te właściwości działania preparatu BIO COMPOST kod 405 zawdzięczamy obecności nie związków chemicznych, a właśnie grzybów i bakterii, które obficie bytując w naszym trawniku zapewnią mu bogate odżywienie, walnie przyczynią się do spulchnienia i zatrzymania wilgoci w glebie. Możemy uznać, że stosując ten preparat poprawimy żyzność i podniesiemy klasę gleby.
Jako następny krok polecamy wykonać walcowanie trawnika – dobrze jest ubić wystające kępy i ich korzenie, co ułatwi im zakorzenienie i wyrówna murawę, a przez to zdecydowanie poprawi jej wizualny obraz.
Jasną sprawą jest konieczność wykonania dosiewek trawy w miejscach powstałych mniejszych lub większych ubytków.
Trzeba również pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności trawnika po wszystkich wykonanych przez nas zabiegach. Pozwoli to na szybkie kiełkowanie wysianej przez nas trawy, a także swobodne namnażanie mikroorganizmów.

Zastosowanie BIO COMPOST kod 405 do trawników

BIO COMPOS kod 405 najczęściej stosujemy dwa razy w roku – na wiosnę i wczesną jesienią. To preparat w proszku, który należy równomiernie wysiać na trawniki w ilości ok. 2-4 kg na 100 m² na start – w zależności od stanu gleby. Dawka podtrzymująca lub druga dawka to 1-2 kg na 100 m².
Namawiamy Państwa do stosowania naszych preparatów, są to naturalne rozwiązania opracowane z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Wykorzystują siłę natury ułatwiając nasze życie i dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, dbania o otoczenie, zaangażowania w dbanie o przyrodę, bez bezwzględnej chemicznej ingerencji w naturalne cykle biologiczne.