Ekob-tba » Aktywatory – czym są i jak możemy je wykorzystać?

Aktywatory – czym są i jak możemy je wykorzystać?

4 maja 2021

Aktywatory wg. Wikipedii to ogólnie substancje, które po dodaniu zwiększają szybkość zachodzących reakcji, czy procesów chemicznych.
W naturze takimi aktywatorami są np. enzymy, białka specyficzne dla wybranych procesów biochemicznych zachodzących w organizmach żywych. Udział enzymów w procesach biochemicznych jest często niezbędny, inicjujący reakcję, bo w przypadku braku tych aktywatorów w ogóle nie dochodzi do reakcji. W naszym przypadku efektem braku enzymów zaangażowanych w procesy metaboliczne ludzkiego organizmu są zawsze poważne zaburzenia rozwojowe.

Aktywatory – żywe kultury mikroorganizmów

Rozważając znaczenie Aktywatorów na znacznie niższym poziomie, czyli z pozycji firmy EKOB-TBA, w naszych preparatach znajdą się same aktywatory. Tak należy traktować przede wszystkim żywe kultury mikroorganizmów – bakterii i roztoczy, stanowiące trzon i bijące serce naszych biopreparatów. Te niewidoczne żywe drobiny są jak buldożery w starciu z zanieczyszczeniami i wieloma toksycznymi związkami chemii organicznej. Właśnie te żyjątka produkują enzymy rozkładające zanieczyszczenia.

Aktywatory do szamba i oczyszczalni – zastosowanie

Zastosowanie biologicznych preparatów w oczyszczalni, szambie czy kanalizacji inicjuje sprawny i szybki rozkład niepożądanych substancji – ACTIFLOC+ kod 402, FOSSES SEPTIQUES kod 603.
Z reguły na działanie preparatów zawierających żywe mikroorganizmy należy trochę poczekać. Czas jest potrzebny do zainicjowania procesów życiowych i namnażania się organizmów.
Znacznie szybciej działają preparaty zawierające w składzie enzymy gotowe do działania.

Aktywatory w formie płynów

Niewątpliwie Aktywatorami gotowymi do użytku są nasze płyny, których dominującym składnikiem są substancje enzymatyczne o naturalnym pochodzeniu, np. pozyskiwane ze skórek owoców cytrusowych – LBV kod 610, silnie skoncentrowany preparat rozkładający tłuszcze i skrobię, lub LBA kod 702, skoncentrowany płyn zawierający enzym lipolityczny oraz żywe mikroorganizmy.
Nasze biologiczne preparaty w postaci sypkiej zawierają również dodane enzymy, np. ADIPACK kod 600, który właśnie dzięki zawartości enzymów wykazuje natychmiastowe działanie rozkładając tłuszcze zaraz po aplikacji.
Procesy rozkładu zachodzące samoistnie w przyrodzie są powolne, chociaż biegną nieprzerwanie. Zastosowanie biologicznych preparatów w oczyszczaniu pozwala je usprawnić, skraca ich przebieg, nie wprowadza dodatkowych substancji chemicznych, a przez to nie zaburza równowagi biologicznej środowiska.
Stosowanie naturalnych rozwiązań w codziennym życiu zapewni nam i naszym dzieciom bezpieczną przyszłość w zdrowym środowisku. Idea, na której oparte jest działanie biologicznych preparatów jest bardzo prosta, a zarazem genialna w tej prostocie, bo zaczerpnięta z natury. Jest to wykorzystanie naturalnych sposobów oczyszczania na ludzką skalę. Procesy biologiczne w żaden sposób nie zaburzają homeostazy środowiska, a wręcz wspomagają jego dobrostan. Ciekawe jest również to, że takich preparatów nie da się przedawkować, a w przypadku niedoborów zanieczyszczeń, mikroorganizmy giną w sposób naturalny, z braku pożywki.
Zachęcamy do poszerzania wiedzy o naturalnych procesach zachodzących w środowisku i do stosowania naszych biologicznych preparatów do oczyszczalni, kanalizacji, w przemyśle i w naszych domach.