Ekob-tba » A co jeśli wody zabraknie nam jeszcze w tym stuleciu? ABC co ty sam możesz zrobić dla planety.

A co jeśli wody zabraknie nam jeszcze w tym stuleciu? ABC co ty sam możesz zrobić dla planety.

4 lipca 2019

Wydawałoby się, że wody na świecie mamy pod dostatkiem. Szczególnie w krajach, gdzie woda jest ogólnie dostępna, problem deficytu wody wydaje się być niezauważalny. Odkręcamy kran – leci woda, w sklepach na półkach – stoi woda. Mamy ją na wyciągnięcie ręki w nieograniczonych ilościach. Tymczasem sytuacja jest znacznie mniej wesoła. Czysta, słodka woda, nie jest wszędzie na świecie równie łatwo dostępna jak mogłoby nam się wydawać.
Źródła głębinowe wyczerpują się szybko, a odnawiają bardzo powoli. Co więcej, wiele z nich traci przydatność do użytku jeśli zostanie zanieczyszczona przez ścieki, nawozy czy pestycydy. Dostęp do wody staje się coraz bardziej ograniczony, a jej cena rośnie. Bezwzględnie warto wdrożyć kilka sposobów na oszczędzanie wody do swojej codzienności:

  1. Podczas mycia zębów czy golenia zakręć kran! Do płukania ust używaj napełnionego kubka. Zamiast kilkunastu litrów, zużyjesz tylko pół litra wody.
  2. Napraw kapiący kran. Jeśli kran kapie z częstotliwością 1 kropla na 5 sekund to w ciągu roku może wykapać nawet ponad 2 tys. litrów wody!
  3. W czasie mycia rąk nie odkręcaj kranu w pełni. Aby oczyścić twarz i dłonie, woda nie musi tryskać, wystarczy jak płynie spokojnym strumieniem. Jeśli w czasie mycia zbierzesz wodę w umywalce, możesz ją później wykorzystać do namoczenia poplamionej odzieży przed praniem.
  4. Nie zmywaj pod bieżącą wodą. Napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem i w niej umyj naczynia. Płucz w drugiej komorze lub pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  5. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero kiedy są pełne. Jeśli będziesz stosować się do tej zasady, zyskasz sporą oszczędność w porównaniu do prania czy zmywania ręcznego. Jeśli kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę nie tylko na klasę energetyczną urządzenia ale także na to, czy posiada ono ECO programy skracające proces mycia lub prania, oraz zmniejszające zużycie wody.
  6. Zamiast kąpieli w wannie wybierz prysznic. Pełna wanna to nawet 180 litrów wody. Minuta odkręconego prysznica to około 10 litrów. Pięciominutowy prysznic pozwoli zaoszczędzić nawet 2/3 zużywanej wody.
  7. Nie wylewaj wody jeśli może ona zostać ponownie wykorzystana. Wodę po gotowaniu można wykorzystać do podlewania roślin, a wodę z kąpieli do mycia samochodu.
  8. Do sprzątania domu, utrzymania ogrodu czy przydomowego szamba stosuj biologiczne środki czystości i biopreparaty nie zawierające detergentów. Stosując środki zawierające naturalne substancje przyczyniasz się do zmniejszenia negatywnego wpływu swoich działań na środowisko. Enzymy i mikroorganizmy zawarte w biologicznych preparatach sprawiają, że Twoje codzienne czynności stają się działaniami ekologicznymi, pomagającymi ratować naszą planetę. Sprawiają one, że już na etapie sprzątania swojego domu i używania jego instalacji sanitarnych rozpoczynasz rozkład zanieczyszczeń, wprowadzanych potem do kanalizacji. Ułatwiasz pracę komunalnej oczyszczalni, przyczyniasz się do zachowania w dobrym stanie rur kanalizacyjnych, a ze swojego domu odprowadzasz substancje przygotowane do dalszej obróbki – dokładnie tak, jak w przypadku segregowania odpadów.

Stosując się do powyższych wskazówek zyskasz nie tylko niższe rachunki, ale także przyczynisz się do bardziej zrównoważonego wykorzystania ziemskich zasobów. Zastosowanie nawet kilku z nich będzie ważnym krokiem w stronę świadomego życia i troski o naturę – nasze wspólne dobro.